Vishay/Dale RN50C1803BB14
RN50C1803BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1803BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1803BB14.pdf
Availability of RN50C1803BB14
QUANTITY
RN50C1803BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1803BB14
Internal Part NumberEIS-RN50C1803BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1803BB14
Related LinksRN50C1, RN50C1803BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1803BB14 Details Description
Related parts for RN50C1803BB14
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V U2J 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4POS STR PLUG-OPEN 1.5M datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 6POS datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 8-VFDFPN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
PWREDGE VERT CARD datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf