Vishay/Dale RN50C1960FB14
RN50C1960FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1960FB14
Brief Description
RES 196 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1960FB14.pdf
Availability of RN50C1960FB14
QUANTITY
RN50C1960FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1960FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C1960FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1960FB14
Related LinksRN50C1, RN50C1960FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1960FB14 Details Description
Related parts for RN50C1960FB14
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC PHEMT 1.9GHZ 80MA LN SOT-343 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 1.2A TO-92 datasheet.pdf
DIE BNC COAXICON datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf