Vishay/Dale RN50C2481FB14
RN50C2481FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2481FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.48K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2481FB14.pdf
Availability of RN50C2481FB14
QUANTITY
RN50C2481FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2481FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C2481FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.48k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2481FB14
Related LinksRN50C2, RN50C2481FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2481FB14 Details Description
Related parts for RN50C2481FB14
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
RCVR OPTICAL 10MBD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 10.67MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
FRAME HINGED SZ16B FOR 4MOD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf