Vishay/Dale RN50C3741FRSL
RN50C3741FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C3741FRSL
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C3741FRSL.pdf
Availability of RN50C3741FRSL
QUANTITY
RN50C3741FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C3741FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C3741FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C3741FRSL
Related LinksRN50C3, RN50C3741FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C3741FRSL Details Description
Related parts for RN50C3741FRSL
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 28 BLACK datasheet.pdf
KIT EMULATION PSOC CY8C28XXX datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 1CH 3-XQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 29.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC SRAM 4M 256KX18 100-TQFP datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 33V SNT-4A datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf