Powerex Inc. T720204504DN
T720204504DN picture photo
Mfg. Part Number
T720204504DN
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 2000V 450A
Datasheet Download
T720204504DN.pdf
Availability of T720204504DN
QUANTITY
T720204504DN Order Process
Ship out your order
Specifications of T720204504DN
Internal Part NumberEIS-T720204504DN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package4
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State2000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)450A
Current - On State (It (RMS)) (Max)700A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7650A, 8400A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T720204504DN
Related LinksT72020, T720204504DN Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T720204504DN Details Description
Related parts for T720204504DN
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 7.62MM PNL MNT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONN F PLUG STR 75OHM datasheet.pdf
JACK SCREW CONNECTOR datasheet.pdf
CTV 18C 14#22D 4#8 TWIN SKT RE datasheet.pdf
Dual 900MHz Balanced Mixer with Low Side LO Buffer, IF Amp, and RF Balun IC datasheet.pdf