Vishay/Dale RN50C4422DRSL
RN50C4422DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4422DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/20W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4422DRSL.pdf
Availability of RN50C4422DRSL
QUANTITY
RN50C4422DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4422DRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C4422DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4422DRSL
Related LinksRN50C4, RN50C4422DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4422DRSL Details Description
Related parts for RN50C4422DRSL
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 4A E-LINE datasheet.pdf
IC VIDEOMUX CFA 75MHZ 4IN 16SOIC datasheet.pdf
RES 1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
TRANSMITTER 12CH PAR PLUG datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 5W 2526 datasheet.pdf