Vishay/Dale RN50C5110FB14
RN50C5110FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5110FB14
Brief Description
RES 511 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5110FB14.pdf
Availability of RN50C5110FB14
QUANTITY
RN50C5110FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5110FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C5110FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5110FB14
Related LinksRN50C5, RN50C5110FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5110FB14 Details Description
Related parts for RN50C5110FB14
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm Series 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 40MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 100MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
350 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf