Vishay/Dale RN50C53R6FRE6
RN50C53R6FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C53R6FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 53.6 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C53R6FRE6.pdf
Availability of RN50C53R6FRE6
QUANTITY
RN50C53R6FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C53R6FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C53R6FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C53R6FRE6
Related LinksRN50C5, RN50C53R6FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C53R6FRE6 Details Description
Related parts for RN50C53R6FRE6
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC SW BUS-EXCH 24BIT FET 56TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 220MA 2.1 OHM datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/1.8V 0.3A 8LFCSP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf