Vishay/Dale RN50C5491BB14
RN50C5491BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5491BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5491BB14.pdf
Availability of RN50C5491BB14
QUANTITY
RN50C5491BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5491BB14
Internal Part NumberEIS-RN50C5491BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5491BB14
Related LinksRN50C5, RN50C5491BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5491BB14 Details Description
Related parts for RN50C5491BB14
SWITCH BODY DPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 600VAC 400VDC datasheet.pdf
INDICATOR NEON WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
FUS 600V T/D CLASS CC 15A datasheet.pdf
M CONN RETAINER datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT #10 SCREW FR datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
LED C CBL ASSY 5MM W/B 4" WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf