Vishay/Dale RN50C54R9FBSL
RN50C54R9FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C54R9FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C54R9FBSL.pdf
Availability of RN50C54R9FBSL
QUANTITY
RN50C54R9FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C54R9FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C54R9FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C54R9FBSL
Related LinksRN50C5, RN50C54R9FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C54R9FBSL Details Description
Related parts for RN50C54R9FBSL
RES ARRAY 8 RES 470K OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 10A 7.2 MOHM SMD datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT DUAL 16-DIP datasheet.pdf
HEADER OPEN CUP 2LVL .900 52POS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 25POS .23M datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm Series 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 46POS DUAL PCB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf