Vishay/Dale RN50C6490FB14
RN50C6490FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C6490FB14
Brief Description
RES 649 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C6490FB14.pdf
Availability of RN50C6490FB14
QUANTITY
RN50C6490FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C6490FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C6490FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C6490FB14
Related LinksRN50C6, RN50C6490FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C6490FB14 Details Description
Related parts for RN50C6490FB14
IC DAC 5-BIT SGL 0-1.9V 8-SOIC datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V D 6500MAH datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 12A 8 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PCI SW 48LANE 12PORT 676BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
IC DDR 256MB 166MHZ 2.5V 60BGA datasheet.pdf