Vishay/Dale RN50C6651FRSL
RN50C6651FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C6651FRSL
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C6651FRSL.pdf
Availability of RN50C6651FRSL
QUANTITY
RN50C6651FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C6651FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C6651FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C6651FRSL
Related LinksRN50C6, RN50C6651FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C6651FRSL Details Description
Related parts for RN50C6651FRSL
IC DTMF RCVR FOR PHN SSOP-A16 TR datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR34H/AE34M/HSR34H datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 3.4M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SERVO DRIVER 30W 100V datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 48-TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 220MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf