Vishay/Dale RN50C9530FRE6
RN50C9530FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C9530FRE6
Brief Description
RES 953 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C9530FRE6.pdf
Availability of RN50C9530FRE6
QUANTITY
RN50C9530FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C9530FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C9530FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C9530FRE6
Related LinksRN50C9, RN50C9530FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C9530FRE6 Details Description
Related parts for RN50C9530FRE6
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 28POS datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 14-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 50V 3A 3-28VDC datasheet.pdf
IC SMOKE DETECTOR CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf