Vishay/Dale RN50E1181FRE6
RN50E1181FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1181FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1181FRE6.pdf
Availability of RN50E1181FRE6
QUANTITY
RN50E1181FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1181FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50E1181FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1181FRE6
Related LinksRN50E1, RN50E1181FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1181FRE6 Details Description
Related parts for RN50E1181FRE6
RES SMD 560K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX SGL RS232 3-5.5V 16SSOP datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 1.5MH 4A HORZ datasheet.pdf
.093 MALE TERMINAL 14-18AWG datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IE-IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/FI datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 56POS datasheet.pdf