Panasonic Electronic Components ECQ-E4223KZ
ECQ-E4223KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4223KZ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4223KZ.pdf
Availability of ECQ-E4223KZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E4223KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4223KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4223KZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.532" L x 0.197" W (13.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.413" (10.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4223KZ
Related LinksECQ-E, ECQ-E4223KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4223KZ Details Description
Related parts for ECQ-E4223KZ
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5.5A TO-220 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 470K 2% RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf
DIODE FAST REC 600V 100A SOT227 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 5.1A TO220 datasheet.pdf