Vishay/Dale RN50E1211FBSL
RN50E1211FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1211FBSL
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1211FBSL.pdf
Availability of RN50E1211FBSL
QUANTITY
RN50E1211FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1211FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50E1211FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1211FBSL
Related LinksRN50E1, RN50E1211FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1211FBSL Details Description
Related parts for RN50E1211FBSL
FIXED IND 33UH 800MA 350 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 9A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 560PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 40A 0.48 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 12.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf