Vishay/Dale RN50E2002FRE6
RN50E2002FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E2002FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E2002FRE6.pdf
Availability of RN50E2002FRE6
QUANTITY
RN50E2002FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E2002FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50E2002FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E2002FRE6
Related LinksRN50E2, RN50E2002FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E2002FRE6 Details Description
Related parts for RN50E2002FRE6
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
KIT RZ201 CTLR BOARDS & SOFTWARE datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP POLY 33UF 20% 20V SMD datasheet.pdf