Vishay/Dale RN55C1000DRE6
RN55C1000DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1000DRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1000DRE6.pdf
Availability of RN55C1000DRE6
QUANTITY
RN55C1000DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1000DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1000DRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1000DRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1000DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1000DRE6 Details Description
Related parts for RN55C1000DRE6
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV NP0 1206 datasheet.pdf
SLDSW 10A 0.5M PLAN 70507524 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 240MA 6.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 STR BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 1.2 UF 10% 480VAC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 160KHZ SM8-8 datasheet.pdf