Vishay/Dale RN55C1013BR36
RN55C1013BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1013BR36
Brief Description
RES 101K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1013BR36.pdf
Availability of RN55C1013BR36
QUANTITY
RN55C1013BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1013BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1013BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)101k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1013BR36
Related LinksRN55C1, RN55C1013BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1013BR36 Details Description
Related parts for RN55C1013BR36
MOSFET N-CH 40V 9.4A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK DIVIDER 32-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMA datasheet.pdf
RESISTOR METAL FILM 1W 18.0K OHM datasheet.pdf
ANT SQUINT OMNI DUAL WIDE BAND datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SMB JACK RA PCB FAKRA 50 OHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC datasheet.pdf