Vishay/Dale RN55C1022FRSL
RN55C1022FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1022FRSL
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1022FRSL.pdf
Availability of RN55C1022FRSL
QUANTITY
RN55C1022FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1022FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1022FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1022FRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1022FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1022FRSL Details Description
Related parts for RN55C1022FRSL
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 PG29 datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 400V 40MA 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
C/A 50.125 24FIB PLE MPO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 22CK datasheet.pdf
#12 SIZE COAXIAL CABLE K datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf