Vishay/Dale RN55C10R4BB14
RN55C10R4BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C10R4BB14
Brief Description
RES 10.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C10R4BB14.pdf
Availability of RN55C10R4BB14
QUANTITY
RN55C10R4BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C10R4BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C10R4BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C10R4BB14
Related LinksRN55C1, RN55C10R4BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C10R4BB14 Details Description
Related parts for RN55C10R4BB14
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
INDUCTOR 5.0MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf