Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J10-E3/61
SMA5J10-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J10-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA
Datasheet Download
SMA5J10-E3/61.pdf
Availability of SMA5J10-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J10-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J10-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J10-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)26.6A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J10-E3/61
Related LinksSMA5J1, SMA5J10-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J10-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J10-E3/61
JUMPER-H1506TR/A3049A/H1506TR12" datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT MU-MU DUPLEX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 12A DO203AA datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 30A PANEL MNT datasheet.pdf