Vishay/Dale RN55C1150FRSL
RN55C1150FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1150FRSL
Brief Description
RES 115 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1150FRSL.pdf
Availability of RN55C1150FRSL
QUANTITY
RN55C1150FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1150FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1150FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1150FRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1150FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1150FRSL Details Description
Related parts for RN55C1150FRSL
WIRE TIE Q-TIE 18LB NAT 4.13" datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES 4.37K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONNECTOR CABLE FOR ST4 0.5M datasheet.pdf
3+3 DIL MALE SMT SMT HORIZ CONN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 748MA 600 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf