Vishay/Dale RN55C1151BR36
RN55C1151BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1151BR36
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1151BR36.pdf
Availability of RN55C1151BR36
QUANTITY
RN55C1151BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1151BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1151BR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1151BR36
Related LinksRN55C1, RN55C1151BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1151BR36 Details Description
Related parts for RN55C1151BR36
IC I/O EXPANDER SPI 16B 28SOIC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG18A/AF18/AFG18A datasheet.pdf
IC SUPP-VOLT SUPERVISOR TO92-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 491.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 48V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 6POS GOLD datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D SKT RECP datasheet.pdf
LED DRIVER PS 100W datasheet.pdf