Vishay/Dale RN55C1271FRSL
RN55C1271FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1271FRSL
Brief Description
RES 1.27K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1271FRSL.pdf
Availability of RN55C1271FRSL
QUANTITY
RN55C1271FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1271FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1271FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1271FRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1271FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1271FRSL Details Description
Related parts for RN55C1271FRSL
IC DSP CONTROLLER 32BIT 240MQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN MALE M12 3POS SOLDER STR datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
AUXILIARY CONTACT BLOCK 1NO/1NC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO-215AB datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.85A 94 MOHM datasheet.pdf