Vishay/Dale RN55C1291BRSL
RN55C1291BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1291BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.29K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1291BRSL.pdf
Availability of RN55C1291BRSL
QUANTITY
RN55C1291BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1291BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1291BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.29k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1291BRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1291BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1291BRSL Details Description
Related parts for RN55C1291BRSL
FERRULE WIRE UNINS 12AWG 500PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 17.53MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf