Vishay/Dale RN55C1322DRSL
RN55C1322DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1322DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1322DRSL.pdf
Availability of RN55C1322DRSL
QUANTITY
RN55C1322DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1322DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1322DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1322DRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1322DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1322DRSL Details Description
Related parts for RN55C1322DRSL
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
DAC 10BIT SGL SPI/VREF 8DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
BRONZE GROUNDING ROD CLAMP 1/2 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4.5A SC-70 datasheet.pdf