Vishay/Dale RN55C1352BRE6
RN55C1352BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1352BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1352BRE6.pdf
Availability of RN55C1352BRE6
QUANTITY
RN55C1352BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1352BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1352BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1352BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1352BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1352BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1352BRE6
DIODE ZENER 4V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 23V 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 15V 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
PROTECT ENCLOSURE FOR SF4-AH24 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 2.54MM datasheet.pdf