Vishay/Dale RN55C1433DRSL
RN55C1433DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1433DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 143K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1433DRSL.pdf
Availability of RN55C1433DRSL
QUANTITY
RN55C1433DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1433DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1433DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1433DRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1433DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1433DRSL Details Description
Related parts for RN55C1433DRSL
CARD MARKER WIRE SOLID NUMBER 2 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 138VWM 244VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 16.5MM datasheet.pdf
LABEL LPAX GALLONS PER SECOND datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
SCR FAST SWITCH 300A 1200V T70 datasheet.pdf