Vishay/Dale RN55C1521BBSL
RN55C1521BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1521BBSL
Brief Description
RES 1.52K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1521BBSL.pdf
Availability of RN55C1521BBSL
QUANTITY
RN55C1521BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1521BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1521BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1521BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1521BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1521BBSL Details Description
Related parts for RN55C1521BBSL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 10% 90W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 650MA 90 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206 datasheet.pdf
IC ENERGY METER MCU 16K 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf