Vishay/Dale RN55C1543FBSL
RN55C1543FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1543FBSL
Brief Description
RES 154K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1543FBSL.pdf
Availability of RN55C1543FBSL
QUANTITY
RN55C1543FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1543FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1543FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1543FBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1543FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1543FBSL Details Description
Related parts for RN55C1543FBSL
ROUND SPACER #4 NYLON 7/16" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 48-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CABLE TROUGH - RACK MT datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SURFACE CONDITIN DISC TSM 1-1/2" datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 144MA 9 OHM SMD datasheet.pdf