Vishay/Dale RN55C1623FRE6
RN55C1623FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1623FRE6
Brief Description
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1623FRE6.pdf
Availability of RN55C1623FRE6
QUANTITY
RN55C1623FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1623FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1623FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1623FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1623FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1623FRE6 Details Description
Related parts for RN55C1623FRE6
VARISTOR 423V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 15E 5.5KV datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 48-BGA datasheet.pdf
FIXED IND 17NH 650MA 37 MOHM SMD datasheet.pdf
FAN 24VDC 40X20MM 2WR datasheet.pdf
ATTENUATOR 11 DB DC 26.5GHZ datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf