Vishay/Dale RN55C1652FB14
RN55C1652FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1652FB14
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1652FB14.pdf
Availability of RN55C1652FB14
QUANTITY
RN55C1652FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1652FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1652FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1652FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1652FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1652FB14 Details Description
Related parts for RN55C1652FB14
LOCK EJECTOR HOOKS FOR HDR SHORT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ITO220 datasheet.pdf
EMITTER ONLY FOR E3A2-10M4 datasheet.pdf
IC POWER SWITCH SSOP-B20 datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf