Vishay/Dale RN55C1692FB14
RN55C1692FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1692FB14
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1692FB14.pdf
Availability of RN55C1692FB14
QUANTITY
RN55C1692FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1692FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1692FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1692FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1692FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1692FB14 Details Description
Related parts for RN55C1692FB14
RES SMD 787 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IC DVI/HDMI MUX/DEMUX 42TQFN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
TRANSISTOR SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf