Vishay/Dale RN55C1743FRSL
RN55C1743FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1743FRSL
Brief Description
RES 174K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1743FRSL.pdf
Availability of RN55C1743FRSL
QUANTITY
RN55C1743FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1743FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1743FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1743FRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1743FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1743FRSL Details Description
Related parts for RN55C1743FRSL
BOX ALUMINUM BLUE 3"L X 2.63"W datasheet.pdf
IC OSC TIMER DUAL 2.1MHZ 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC 10BIT NONVOL DGTL POT 16-TQFN datasheet.pdf
CONN NEXT GEN PACE 25DUAL POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf