Vishay/Dale RN55C1801FB14
RN55C1801FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1801FB14
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1801FB14.pdf
Availability of RN55C1801FB14
QUANTITY
RN55C1801FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1801FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1801FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1801FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1801FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1801FB14 Details Description
Related parts for RN55C1801FB14
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
SWITCH SLOTTD OPITCAL DIODE-OUT datasheet.pdf
PLUG 8ROW 240POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 3.05MM datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 400UH 4.7A 180 MOHM TH datasheet.pdf