Vishay/Dale RN55C1803BRE6
RN55C1803BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1803BRE6
Brief Description
RES 180K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1803BRE6.pdf
Availability of RN55C1803BRE6
QUANTITY
RN55C1803BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1803BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1803BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1803BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1803BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1803BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1803BRE6
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 7A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SEQUENCER/MONITOR 12CH 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN STR PLUG CRIMP PIN BLU datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.075A 330 MOHM datasheet.pdf
ACCES METAL MULTIPLE CABLE SEAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf