Vishay/Dale RN55C1872DB14
RN55C1872DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1872DB14
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1872DB14.pdf
Availability of RN55C1872DB14
QUANTITY
RN55C1872DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1872DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1872DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1872DB14
Related LinksRN55C1, RN55C1872DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1872DB14 Details Description
Related parts for RN55C1872DB14
FIXED IND 8.2UH 518MA 744 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
CA 62.5 12F OFNP MPO datasheet.pdf
ISOLATED AMP 2 CHAN DIN RAIL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CABLE 25COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf