Vishay/Dale RN55C1913CB14
RN55C1913CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1913CB14
Brief Description
RES 191K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1913CB14.pdf
Availability of RN55C1913CB14
QUANTITY
RN55C1913CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1913CB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1913CB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1913CB14
Related LinksRN55C1, RN55C1913CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1913CB14 Details Description
Related parts for RN55C1913CB14
IC RIPPLE FILTER SSMINI-5 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 25.5A TO-220 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf