Vishay/Dale RN55C1913DRSL
RN55C1913DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1913DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 191K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1913DRSL.pdf
Availability of RN55C1913DRSL
QUANTITY
RN55C1913DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1913DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1913DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1913DRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1913DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1913DRSL Details Description
Related parts for RN55C1913DRSL
IC INVERTER SGL SOT23-5 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM64H/AE64M/HDM64H datasheet.pdf
IC SWITCH RF N-CH 25V 10MA TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RPN SINGLE OUTPUT STYLE 180DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf