Vishay/Dale RN55C1963BRE6
RN55C1963BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1963BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1963BRE6.pdf
Availability of RN55C1963BRE6
QUANTITY
RN55C1963BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1963BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1963BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1963BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1963BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1963BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1963BRE6
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 280W TO264 datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HARDWARE 516-PIN 1.0MM Z datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/SKT BOX datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IGBT 1200V 500A 1645W INT-A-PAK datasheet.pdf
TV 13C 13#22D PIN RECP datasheet.pdf
PROCESSOR 533MHZ datasheet.pdf