Vishay/Dale RN55C2180BRSL
RN55C2180BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2180BRSL
Brief Description
RES 218 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2180BRSL.pdf
Availability of RN55C2180BRSL
QUANTITY
RN55C2180BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2180BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2180BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)218
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2180BRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2180BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2180BRSL Details Description
Related parts for RN55C2180BRSL
BATTERY STRAP 9V SHD T STYLE 6" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES CAP BLEEDER 10K OHM 5% 13W datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
TORX KEY SET 5PC datasheet.pdf
CONN HDR FMALE .100" 64POS AU datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FUSE STRIP 355A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
RACK - WIRE MANAGER COVER 2U datasheet.pdf
RES 487 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf