Vishay/Dale RN55C2290BBSL
RN55C2290BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2290BBSL
Brief Description
RES 229 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2290BBSL.pdf
Availability of RN55C2290BBSL
QUANTITY
RN55C2290BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2290BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2290BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)229
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2290BBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2290BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2290BBSL Details Description
Related parts for RN55C2290BBSL
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 12POS datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 140W datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 379 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 700 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V 1% BP 0606 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 50 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf