Vishay/Dale RN55C2322FB14
RN55C2322FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2322FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2322FB14.pdf
Availability of RN55C2322FB14
QUANTITY
RN55C2322FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2322FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2322FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2322FB14
Related LinksRN55C2, RN55C2322FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2322FB14 Details Description
Related parts for RN55C2322FB14
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SC70 datasheet.pdf
IC CTRLR SGL/STP DWN PWM 28TSSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 63MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf