Vishay/Dale RN55C2551BBSL
RN55C2551BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2551BBSL
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2551BBSL.pdf
Availability of RN55C2551BBSL
QUANTITY
RN55C2551BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2551BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2551BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2551BBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2551BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2551BBSL Details Description
Related parts for RN55C2551BBSL
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 EXT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DSP FLOATING-POINT 272-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .050 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-10AWG datasheet.pdf
0402 WIRE WOUND HIGH Q IND KIT datasheet.pdf
PIN CONTACT 100 PCS datasheet.pdf
LED HALL LANTERN GREEN datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 25 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 9.5A datasheet.pdf