Vishay/Dale RN55C2551FB14
RN55C2551FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2551FB14
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2551FB14.pdf
Availability of RN55C2551FB14
QUANTITY
RN55C2551FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2551FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2551FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2551FB14
Related LinksRN55C2, RN55C2551FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2551FB14 Details Description
Related parts for RN55C2551FB14
CAP FILM 0.12UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
22-14 AWG HIGH TEMP TWIST LOCK datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 1W 0805 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf