Vishay/Dale RN55C2671BR36
RN55C2671BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2671BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.67K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2671BR36.pdf
Availability of RN55C2671BR36
QUANTITY
RN55C2671BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2671BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C2671BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2671BR36
Related LinksRN55C2, RN55C2671BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2671BR36 Details Description
Related parts for RN55C2671BR36
DUCT WIRE SLOT ADH LT GRY 6'/72" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
CONN HEADER 154POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER BLUE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 2512 datasheet.pdf