Vishay/Dale RN55C2672DB14
RN55C2672DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2672DB14
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2672DB14.pdf
Availability of RN55C2672DB14
QUANTITY
RN55C2672DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2672DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2672DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2672DB14
Related LinksRN55C2, RN55C2672DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2672DB14 Details Description
Related parts for RN55C2672DB14
CONN PLUG 9 POS METRIMATE datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A2015N/H1505TR 3" datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC R6 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 54POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .5W 60MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN .5MM HORZ BOTTOM SMD 17POS datasheet.pdf