Vishay/Dale RN55C2673DRE6
RN55C2673DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2673DRE6
Brief Description
RES 267K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2673DRE6.pdf
Availability of RN55C2673DRE6
QUANTITY
RN55C2673DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2673DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2673DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2673DRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2673DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2673DRE6 Details Description
Related parts for RN55C2673DRE6
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 125V AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V CH 0805 datasheet.pdf
MILL3, LINE END TERMINAL RJ45 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf