Vishay/Dale RN55C2800BRSL
RN55C2800BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2800BRSL
Brief Description
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2800BRSL.pdf
Availability of RN55C2800BRSL
QUANTITY
RN55C2800BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2800BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2800BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2800BRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2800BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2800BRSL Details Description
Related parts for RN55C2800BRSL
IC EEPROM 64KBIT 250NS 28DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
MODULAR DBL DOOR ENCL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf